Peikko on jälleen kerran osoittanut olevansa edelläkävijä vastuullisessa rakentamisessa tuomalla markkinoille uuden DELTABEAM® Green Aqua -liittopalkin. Siinä yhdistyvät kierrätysteräksen käyttö, pienemmät VOC-päästöt (haihtuvat orgaaniset yhdisteet) ja terveellisempi sisäilma.
Rakennuttajan hyödyt
Peikon vihreät palkit on valmistettu yli 90 % kierrätetystä teräksestä, mikä tekee niistä ympäristöystävällisemmän valinnan rakennuksen runkoon. Se auttaa pienentämään rakennushankkeen hiilijalanjälkeä ja tukee kestävän kehityksen tavoitteita. Mikäli kohteelle haetaan ympäristösertifikaattia, on kierrätysteräksestä valmistetulla palkilla mahdollista vaikuttaa pisteisiin huomattavasti.
Toiseksi, DELTABEAM® Green Aqua on maalattu vesiohenteisella, M1-luokan maalilla, joka on liuotinvapaa ja kemiallisesti vähäpäästöinen. Parempi sisäilma on eduksi niin hankkeen parissa työskenteleville kuin rakennuksen tuleville käyttäjille.
Lisäksi DELTABEAM® Green Aqua tukee EU-taksonomian tavoitteita, mikä tekee siitä varteenotettavan vaihtoehdon vastuullisille rakentajille ja rakennuttajille. Edelleen, valinnalla voi olla vaikutuksia projektin rahoitukseen sekä ympäristötietoisten asiakkaiden / vuokralaisten houkutteluun.
Hinta ja toimitusaika
DELTABEAM® Green Aqua -liittopalkit ovat hieman kalliimpia kuin liuotinohenteisella maalilla maalatut DELTABEAM® Green -palkit. Peikon projektimyynti tarjoaa Aqua-palkkeja optiona ja laskee tarjoukseen kohdekohtaisen lisähinnan vesiohenteisella maalilla maalatulle palkille. Lisähinta aiheutuu korkeammista tuotantokustannuksista.
Aqua-palkkien toimitukset alkavat maaliskuussa 2025. Molempien palkkien toimitusaika ja suunnittelukäytännöt ovat samoja riippumatta siitä, maalataanko palkit liuotinvapaalla maalilla vai ei. Tilausvaiheessa pelkkä ilmoitus riittää, me huolehdimme lopusta!
AIHEESEEN LIITTYVÄÄ:
Tutustu DELTABEAM®-referensseihin
Case: Hiilineutraali Jorvin sairaala huomioi tulevaisuuden tarpeet
DELTABEAM SELECT näyttää minkälaiset DELTABEAM®-palkkiprofiilit sopivat välipohjaasi